Działalność fundacji

Fundacja Rozwoju Nauki w zakresie Inżynierii Lądowej imienia Aleksandra i Zbigniewa Wasiutyńskich powstała w 1990 roku. Jej założycielami są Prezes Polskiej Akademii Nauk i Rektor Politechniki Warszawskiej.

Celem działalności jest popieranie rozwoju badań i studiów naukowych w Rzeczypospolitej Polskiej w wyżej wymienionym zakresie, a szczególności w dziedzinach które uprawiali patroni tj. drogownictwo, kolejnictwo, mostownictwo i mechanika stosowana.

Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w kraju i za granicą w następujących zakresach:

• Badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne;
  • Działalność wydawnicza;
  • Działalność poligraficzna;
  • Reklama;
  • Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.

Fundacja działa przez:

• finansowe wspieranie badań i studiów prowadzonych przez osoby fizyczne, osoby prawne lub placówki naukowe,
  • zakupy aparatury badawczej i wydawnictw naukowych dla państwowych i innych placówek naukowych,
  • finansowe wspieranie udziału pracowników naukowych w konferencjach naukowych i zagranicznych,
  • fundowanie krajowych i zagranicznych stypendiów naukowych dla pracowników naukowych i wybitnie uzdolnionych studentów,
  • wspomaganie zbiorowych przedsięwzięć rozwijających inżynierię lądową,
  • przyznawanie nagród osobom fizycznym lub prawnym z tytułu ich osiągnięć naukowych.